V ústrety ľuďom

Autor: Igor Bendík | 18.2.2012 o 18:20 | Karma článku: 5,01 | Prečítané:  1038x

Poslanec mestského zastupiteľstva mesta Bratislavy a zároveň poslanec miestneho zastupiteľstva Karlova Ves od roku 2011. S manželkou a dvoma deťmi žijem v Karlovej Vsi. V parlamentných voľbách kandidujem pod číslom 66 za stranu Sloboda a Solidarita.

Moje rozhodnutie kandidovať do Národnej rady SR je odrazom ročnej skúsenosti v komunálnej politike. Mojím hlavným cieľom je presadzovať zmeny v stavebnom zákone. Dovolím si na ilustráciu uviesť známy príklad z praxe, kedy vôľa občanov ostala na okraji záujmu kompetentných. Jedná sa o Kráľovú Horu v Bratislave. Ako komunálny politik som presvedčený, že stavebný zákon je nutné zmeniť najmä v otázke územného plánu a umožniť ľuďom spolurozhodovať o svojom meste či obci. Navrhujem preto stavebný zákon upraviť tak, aby občania mali reálne kompetencie pri rozhodovaní o zmenách územného plánu obce. Ako člen strany SaS navrhujem nižšie kvórum pre referendum. Ak sa dostatočne veľká skupina ľudí vyjadrí v petícii, obec musí byť povinná vyhlásiť miestne referendum, ktorého výsledky musia byť záväzné ako pre obec samotnú, poslancov, tak aj pre všetky štátne orgány, ktoré budú danú vec posudzovať. Názor obyvateľov vyjadrený v referende je totiž skutočný prejav moci ľudu.

„Férová“ zámena pozemkov v lokalite Kráľová Hora.

Bratislava ostala po bývalom vedení a odchode starých poslancov v žalostnom stave. Kľúčové pozemky boli rozpredané za mizivé ceny, mestská kasa zostala prázdna a zaťažená obrovskými pôžičkami. Ako nové vedenie sme preto museli hľadať spôsob, ako v tejto neľahkej situácii nájsť prostriedky na chod mesta, aby sa Bratislava nedostala do platobnej neschopnosti. A v týchto nezávideniahodných podmienkach sa vynoril kontroverzný problém – snaha o výstavbu na Kráľovej Hore. Mnoho obyvateľov chcelo proti výstavbe bojovať zmenou územného plánu v predmetnej lokalite. Toto riešenie, ktoré hovorilo jasné nie výstavbe, petíciou podporilo viac ako 21 000 tisíc obyvateľov. Mestské zastupiteľstvo preto schválilo návrh na férovú zámenu pozemkov tak, aby pozemky na Kráľovej Hore boli aj naďalej vo vlastníctve hlavného mesta SR a mohli slúžiť všetkým obyvateľom ako doposiaľ. Samozrejme, realizácia tejto zámeny predpokladala vypracovanie znaleckého posudku. V tom čase však nikto nepredpokladal, že o necelý mesiac sa budú v zastupiteľstve schvaľovať zmeny a doplnky 02 (ZaD 02) územného plánu, ktorých schválenie sťaží celý proces zámeny pozemkov.

Opäť v ústrety investorovi?

Dnes už s určitosťou vieme povedať, že po nadobudnutí účinnosti týchto zmien bude znalecký posudok vyzerať úplne inak, ako by vyzeral v deň schválenia pôvodného uznesenia. V prípade Kráľovej Hory sa vyšlo v ústrety investorovi aj v roku 2007, keď sa schválil súčasný stav. K zdravotníckemu zariadeniu pribudla možnosť postaviť občiansku vybavenosť mestského a nadmestského významu. Dnes sa opäť vyšlo investorovi v ústrety. Prečo? Bolo to zámerné? Schválením ZaD 02 sa nesmierne sťažili vyjednávacie možnosti mesta Bratislavy pri riešení situácie v lokalite Kráľovej hory. Na uskutočnenie výstavby na Kráľovej Hore investor totiž potrebuje vybudovať cestu k svojmu pozemku. Pri jeho pozemku je parcela s kódom 1003 na ktorej boli vozidlové komunikácie do 1.2.2012 zakázané. Nový územný plán už zákaz vybudovať vozidlové komunikácie na parcele s kódom 1003 neobsahuje. Tým, že tento zákaz odtiaľ vypadol, zmenila sa aj cena pozemku investora. Mesto bude musieť preto načrieť oveľa hlbšie do vrecka a na výmenu ponúknuť omnoho hodnotnejší pozemok zo svojho majetku.

Tak prečo sa zmeny a doplnky 02 (ZaD 02) vôbec schválili?

V prvom rade treba povedať, že schválený návrh zmien a doplnkov 02 pochádzal ešte z čias bývalého vedenia mesta. Ten návrh však minulé zastupiteľstvo zamietlo na svojom rokovaní dňa 30.9.2010. Takisto súčasné zastupiteľstvo k nemu zaujalo zamietavý postoj, keď dňa 30.6.2011 na svojom rokovaní schválilo upravenú verziu s vylúčením niektorých lokalít. Schválenie tohto návrhu bolo nesystémovým riešením. Návrh totiž obsahoval i zmenu obsahu niektorých kódov. Prakticky sa teda jednalo o zmenu celého územného plánu, a to aj na plochách, ktoré v tomto návrhu neboli vyznačené. To, že tieto zmeny a dotknuté plochy neboli vyznačené v návrhoch a neboli ani posudzované v rámci schvaľovacieho procesu, bola vážna procedurálna chyba. Navyše, tento návrh svojou nejednoznačnosťou ponúka priestor na nejednotný výklad, a tým sa otvára veľký priestor na korupciu. Schválené zmeny sa dotkli aj iných lokalít (napríklad výrub lužných lesov pre plánovaný prístav, zvýšenie podlažnosti budov v PKO, plánovaná výstavba na športovisku Artmédia), kde výstavbu územný plán až do súčasnosti nepovoľoval.

Čo je za tým?

Veci však nebývajú čierno – biele. Rovnako i v predloženom materiáli ZaD 02 bolo veľa dobrých zmien. Bratislava totiž potrebuje dobrých investorov s odvážnymi víziami. No tento materiál obsahoval takisto zmeny, ktorých schválenie prinesie zhoršenie kvality života v niektorých lokalitách, obzvlášť v dnes už prehustenej Karlovej Vsi. Ako príklad môžem uviesť pripravovaný projekt nákupného centra Aquario, ktorý okrem nablýskaných výkladov prinesie najmä kolabujúcu dopravu pri napojení na existujúcu komunikáciu. Aj práve preto som ako jeden z mála poslancov tento materiál pri hlasovaní nemohol podporiť. Priečilo by sa to môjmu svedomiu i  zdravému rozumu. Navyše, ak by som hlasoval za, nerešpektoval by som uznesenie miestneho zastupiteľstva v Karlovej Vsi, v ktorom sa navrhlo vypustenie štyroch lokalít z pôvodného návrhu zmien a doplnkov 02.

Do politiky som vstupoval s jasnou víziou. Víziou života v lepšej, modernejšej krajine. Víziou v krajine pravidiel a cti. Verím, že politika sa dá robiť slušne a pre občanov. Tejto vízie sa nemienim vzdať. I to je dôvod, prečo kandidujem za poslanca do Národnej rady.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

DOMOV

Košičanku pustili z letiska v Burgase po dvoch dňoch

Pas jej priviezla dobrovoľníčka, ktorá prípad zachytila v médiách.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.


Už ste čítali?